Пора навчити вашого дизайнера купувати ілюстрації в фотобанках

Блог не містить закликів до повалення диктатури авторського права і ілюстрацій (на всякий випадок).

Як ми з'ясували в ході підготовки одного юридичного висновку, купівля дизайнером фотографії для клієнта у фотобанку може виявитися дією абсолютно безглуздим з правової точки зору.



Помилка в тому, що більшість вважає приблизно так:

Дизайнер фотки у фотобанку купив, поставив нас на сайт або використовував в оформленні продукції, значить у нас проблем не буде, адже грошики сплачені і можливо чималі.

Але шкідливі в'їдливі юристи проблеми бачать у будь-якій дрібниці.

Фотографія — об'єкт авторського права
Право використання фотографії надається на підставі ліцензії, що розміщується на сайті фотобанку. І надається тому, хто цю ліцензію оплатив і уклав договір на використання фотографії з фотобанком.

Ви вже зрозуміли до чого я хилю?
Точно. Право на використання фотографії отримав ваш дизайнер, а не ви. А використовуєте фотографію ви або ваша компанія. Без прав. А значить, порушуєте.

Закономірне питання — так може дизайнер передав нам своє право разом з усіма іншими результатами? А ось тут однозначної відповіді немає, оскільки умови відрізняються в сервісів, та ще у кожного фотобанку є різні варіанти ліцензій.

Підемо — пориємося в ліцензійних угодах

Жесткі умови ліцензії:

LORI

Навіть у розширеної ліцензії зазначено:
«2.2. Ліцензіат не має права:
2.2.1.передавати права за цим Договором (повністю або в частині) або копії Творів або їх частин третім особам».

Ніяких умов регулювання відносин з клієнтами або роботодавцем не передбачено.
Таким чином, дизайнеру належатимуть усі права за ліцензії без можливості передачі.

Аналогічні умови в інших прикладах для стандартних або простих (а значить дешевих) ліцензій. Право передачі зазвичай з'являється тільки в розширеному варіанті, тому дивимося уважно умови.

ISTOCK

У ліцензійній угоді в п. 4 використовується спеціальне застереження:
«4. Хто крім мене може використовувати ліцензовані матеріали?
Права, що надаються вам, не підлягають подальшій передачі і не підлягають передачі на умовах субліцензії, отже, ви не можете передати їх або надавати кому-небудь. При цьому діють два винятки:
• роботодавець або клієнт. Якщо ви робите покупку від імені свого роботодавця або клієнта, то ваш роботодавець або клієнт може використовувати матеріали. У цьому випадку ви заявляєте та гарантуєте, що маєте юридичне право зобов'язувати свого роботодавця або клієнта виконувати умови цієї угоди. При відсутності такого права ваш роботодавець або клієнт не може використовувати матеріали.
• Субпідрядники. Дозволяється залучати субпідрядників (наприклад, друкарню або рекламну фірму) або дистриб'юторів для використання матеріалів будь-якому процесі виробництва чи розповсюдження, що відноситься до вашого кінцевого проекту або фінального використання. Зазначеним субпідрядникам і дистриб'юторам заборонено використовувати матеріали в будь-яких інших цілях».

При цьому така можливість за Стандартною ліцензії не надається – необхідна розширена ліцензія, так як доступ до матеріалів за Стандартною ліцензії може здійснювати тільки один користувач.

FOTOLIA

Стандартна ліцензія

В п. 2.1. Стандартної ліцензії та Розширеної ліцензії зазначено:
«2.1 Стандартна ліцензія. З урахуванням вашого згоди з умовами цієї Угоди, цим документом ми надаємо вам невиключну, безстроковий, глобальну, не підлягає субліцензування, не підлягає передачі ліцензію на використання, відтворення, зміну або відображення роботи з умовою обмежень згідно розділу 3.»

Розширена ліцензія
В обох ліцензії передбачено наступне положення (п. 2.3 Стандартної ліцензії та п. 2.4. Розширеної ліцензії)
«Використання клієнтом. Ви можете використовувати ліцензію, надану за цією Угодою, в інтересах одного з ваших клієнтів, за умови того, що ви будете повинні передати всю вашу ліцензію вашому клієнту, і ваш клієнт буде дотримуватися умов цієї Угоди і всі обмеження по ліцензії і використання. Виключно ви несете відповідальність та зобов'язання по будь-та всьому використання праці вашим клієнтом. Ви будете повинні придбати ліцензії на ту ж саму роботу, якщо ви маєте намір її використати для іншого клієнта».

DREAMSTIME

Англійська версія
Російська версія

Ліцензія для редакційного використання (Editorial)
Придбання зображення високого дозволу (купівля ліцензії) не означає передачі авторських прав. Ви не можете заявляти, що це Ваше власне зображення, і Ви не можете продавати, дозволяти використання або яким-небудь іншим способом поширювати його.

Для передачі прав потрібно купувати розширений варіант ліцензії.

Які можна зробити висновки?

1. Не будь-яка оплачена дизайнером фотографія може бути використана на вашому сайті або продукції. Треба перевіряти умови ліцензії, за якою дизайнер купив фотографію.

2. Не всі види використання доступні, навіть якщо фотографія оплачена. Є обмеження по тиражу продукції, часу використання, на переробку зображень і т. д. Дивимося умови, вивчаємо, перевіряємо.

3. Якщо дизайнер купив фотографію на умовах простої ліцензії, то в силу положень такої ліцензії права не можуть перейти до вам і використання такої фотографії буде незаконним, що тягне відповідальність за порушення прав.

4. Якщо передача прав по ліцензії не можлива, то фотографії треба купувати від свого імені, а не від імені дизайнера. Та й краще будь-яку фотографію купувати від свого імені, щоб не було проблем з доведенням переходу права.

Будемо пильні при використанні чужих ілюстрацій!

P. S. Якщо у вас є міркування або свої приклади — напишіть, будь ласка, в коментарях.
Джерело: Хабрахабр

0 коментарів

Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.