Saas – це послуга або ліцензія?

Хочу внести внесок у дискусію про те, що таке SaaS і якими положеннями ЦК воно регулюється. Ну або продовжити цей спір. На мій погляд SaaS це ліцензія. Аргументи у мене такі.

Є думка, що відрізняє SaaS від ліцензії один факт: чи встановлюється програма на жорсткий диск або ж доступ до неї віддалений. У випадку з віддаленим доступом є аргументи, що він не відноситься до «використання» Програми. Можливі варіанти використання об'єктів авторських прав, до яких відносяться і програми, перераховані в частині 2 статті 1270 ЦК. А ліцензійна угода – це договір саме про право використання програми (стаття 1235 ЦК). Тобто виходить, що якщо немає «використання» програми, то договір, на підставі якого нею користуються, не є ліцензійною угодою. А звідси податкові наслідки у вигляді необхідності сплачувати ПДВ, тому що від ПДВ звільняються виплати за ліцензійною угодою (пп.26 п. 2 ст. 149 Податкового кодексу).

Все-таки, якщо уважно подивитися список того, що відноситься до «використання» програми, то можна звернути увагу на підпункт 5 пункту 2 статті 1270: «прокат оригіналу або примірника твору». Примірник – це копія твору в будь-якій матеріальній формі (пункт 1 статті 1268), але примірники творів можуть також існувати і в електронній формі (пункт 1 статті 1275). Хоча в пункті 5 статті 1270 зазначено, що прокат не застосовується до програм для ЕОМ, але є виняток: якщо програма є основним об'єктом прокату, то такий прокат є використанням програми. Виходить, що якщо ви берете в прокат програму (наприклад, її електронний примірник), то ви її використовуєте, якщо ви її використовуєте вам потрібно ліцензійну угоду. Тому SaaS можна розглядати як прокат програми, який ґрунтується на ліцензійній угоді. Але платежі за прокат можуть бути тільки в твердій сумі (стаття 630 ЦК), тобто зав'язати платежі за SaaS на обсяг використання програми в цьому випадку не вийде.

Ок, але є ще одне положення ЦК, а саме пункт 3 статті 1270, в якому зазначено, що практичне застосування твори не є його використанням. Цим аргументом обгрунтують те, що функціональне використання програми (тобто її застосування) не є використанням, а немає – немає і ліцензійної угоди. Насправді, це положення статті 1279 ЦК говорить про те, що ліцензійна угода потрібно тільки для того, щоб отримати примірник програми, а щоб її використовувати ліцензійну угоду не потрібно. Це логічно, купуючи програму на диску, або ж викачувавши її з сайту, ви платите за цю програму, а не за її використання. Тому SaaS угода повинна бути сформульована таким чином, щоб передбачати саме програми, а не її застосування.

Висновки: SaaS може розглядатися як прокат примірники програми в електронній формі. У цьому випадку SaaS угода може розглядатися як ліцензійна угода, що дозволяє здійснювати платежі по ньому без ПДВ, але платежі можуть встановлюватися тільки в твердій сумі.

Цікаво обговорити аргументи за і проти такої позиції.
Джерело: Хабрахабр

0 коментарів

Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.